17 Haziran 2015 Çarşamba

BAK, DÜŞLE ve YARAT!

Müzeler Hayatları Değiştiriyor!
Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Fotoğraf ve Video Bölümü’nden 5 öğrenci (Ecem Güler, Çağla Gezener, Berrin Nur Seyirci, Ayberk Çelik, Erkin Metin Erol) ve iki öğretim elemanı (Doç. Dr. Nazlı Eda Noyan ve Öğr. Grv. Deniz Eyüce) Mardin Arkeoloji Müzesi ve Mardin-Artuklu (Gazipaşa) İlköğretim Okulu işbirliği ile 1-4 Haziran 2015 tarihleri arasında BAK, DÜŞLE, YARAT: ÇOCUKLARLA SANAT ATÖLYESİ’ni gerçekleştirdiler.

Hayal Gücüyle Yaratılan Animasyonlar, Sanat Kokan Mardin'de Yaratıcı Kadrajlar!
Fotoğraf ve video-animasyonu kapsayan bu üç günlük atölye kapsamında, Mardin ilinden ilköğretim öğrencileriyle tanışma, onları fotoğraf ve animasyon üzerinden hikaye anlatımı, yaratıcılık ve sanat ile tanıştırma, karşılıklı olarak vizyonlarını geliştirme amacı güdüldü. Atölyelere yaşları 7 ve 14 arasında değişen toplamda 50 kadar öğrenci katıldı.

Animasyon atölyesinin ilk gününde çocuklara animasyonun ne anlama geldiği, nasıl yapıldığı ve çeşitlerine değinerek Türk ve Dünya animasyon tarihinden örnekler sunuldu. İkinci gün, çocukların kendi animasyonlarını yaratması için egzersizlere başlanıldı ve yaratıcı karakter yaratma, senaryo yazımı, storyboard hazırlama çalışmaları yapılarak uygulamaya başlandı. Her grup kendi hikayelerinden yola çıkarak, senaryodaki karakterleri teker teker yarattılar. Son gün stop-motion tekniği için hazır hale gelen karakterler, dekor ve ses kayıtları montajlanarak  öğrencilerin yaptığı animasyonlar izlenime hazır hale geldi.


Fotoğraf atölyeleri her gün ayrı bir grubun katılımıyla gerçekleşti. Yaşları 8 ile 14 arasında değişen öğrencilerle öncelikle fotoğrafın ortaya çıkışının öyküsü ve temel prensipleri paylaşıldı. Görsel algı ve hafızalarını sorgulamalarına yönelik söyleşiler yapıldı. Ardından, öğrencilerin birbirleriyle iletişimlerine fotoğrafı da katmaları adına Mardin Arkeoloji Müzesi içerisinde portre çekimleri yapıldı. Son olarak da tarihi sokaklarda küçük gruplar halinde fotoğraf yürüyüşleri yapılarak Mardin’in kentsel mirası Mardinli çocukların ve gençlerin gözünden yakalandı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.